Infiintare PFA 2026: acte, pasi, taxe si diferente fata de SRL

Infiintarea unui PFA in 2026 este gratuita la ONRC si se solutioneaza, de regula, intr-o zi lucratoare de la depunerea unui dosar complet. Ca titular platesti CAS 25% si CASS 10%, raportate la salariul minim de 4.050 lei, plus impozit de 10% pe venitul net ramas dupa scaderea contributiilor. La un venit net de 120.000 lei iti raman 75.330 lei.

Autor , actualizat Revizuit de Brumaru Cristina la 7 min. citire
Infiintare PFA 2026: acte, pasi, taxe si diferente fata de SRL
  • Inregistrarea la ONRC este gratuita si dureaza de regula o zi lucratoare; nu mai depui specimen de semnatura si nici declaratii pe propria raspundere.
  • CAS se datoreaza de la 48.600 lei venit net, iar CASS are plafonul maxim de 72 de salarii minime pentru veniturile din 2026.
  • PFA-ul poate avea maximum 3 angajati si maximum 5 coduri CAEN.

Ce este un PFA si cine il poate infiinta

PFA-ul (Persoana Fizica Autorizata) e cea mai simpla forma prin care poti desfasura o activitate economica pe cont propriu, folosindu-ti propria forta de munca.

Poti infiinta un PFA daca ai implinit 18 ani, nu ai fapte sanctionate de legislatia financiara sau vamala si nu ai condamnari penale definitive. Trebuie sa dovedesti si pregatirea profesionala pentru activitatea aleasa, prin diploma, certificat de calificare sau alte dovezi ale experientei tale.

Acte necesare pentru infiintarea PFA

Dosarul pentru ONRC (Oficiul National al Registrului Comertului) este mai scurt decat inainte de 2023. Conform Legii nr. 265/2022, nu mai depui specimen de semnatura si nici declaratii pe propria raspundere, iar inregistrarea este gratuita.

  • Cererea de inregistrare, pe formularul ONRC.
  • Copia actului de identitate.
  • Dovada rezervarii denumirii PFA-ului.
  • Dovada sediului profesional: act de proprietate, contract de inchiriere sau contract de comodat.
  • Acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor, daca sediul este intr-un apartament de bloc si desfasori efectiv activitate acolo.
  • Documente care atesta pregatirea profesionala pentru activitatea aleasa: diploma, certificat de calificare sau adeverinta de vechime.

Infiintare PFA pas cu pas

  1. Rezervarea denumirii: se face online, pe portalul ONRC, gratuit. Denumirea contine numele tau, urmat de mentiunea "Persoana Fizica Autorizata".
  2. Alegerea codurilor CAEN: maximum 5. Pentru activitatile care cer o calificare anume ai nevoie de dovada pregatirii profesionale: diploma, certificat sau adeverinta de vechime.
  3. Pregatirea dosarului: strangi actele de mai sus.
  4. Depunerea dosarului: online, cu semnatura electronica calificata, sau la ghiseul registrului comertului din judetul sediului profesional.
  5. Solutionarea: de regula intr-o zi lucratoare de la depunerea unui dosar complet. Primesti certificatul de inregistrare, care contine codul unic de inregistrare (CUI).
  6. Autorizatiile speciale: doar daca activitatea le cere (sanitar, PSI, mediu), in functie de domeniu si de sediu.

Inregistrarea fiscala se face prin ONRC, deci CUI-ul il ai de la inceput, fara un drum separat la ANAF. Stampila nu mai este obligatorie.

Taxe si contributii PFA in 2026

Ca titular de PFA, platesti trei taxe principale:

  • Impozit pe venit: 10% din venitul impozabil, adica venitul net ramas dupa scaderea CAS si CASS.
  • CASS (sanatate): 10% din baza de calcul.
  • CAS (pensie): 25% din baza de calcul.

Plafoanele CAS si CASS in 2026

La un venit net de 100.000 lei in 2026, CAS este 24.300 lei, iar CASS 10.000 lei. Ambele se scad din venitul net inainte de calculul impozitului de 10%, care se aplica deci la 65.700 lei.
CASS (10%) pentru veniturile PFA realizate in 2026, la salariul minim de 4.050 lei
Venit net anualBaza de calculCASS datorat
Sub 24.300 lei24.300 lei (6 salarii minime)2.430 lei
24.300 - 291.599 leiVenitul net realizat10% din venitul net
291.600 lei sau peste291.600 lei (72 de salarii minime)29.160 lei

Daca ai si salariu sau pensie, nu datorezi baza minima de 24.300 lei: platesti 10% din venitul net efectiv realizat din PFA. Plafonul maxim a crescut de la 60 la 72 de salarii minime prin Legea nr. 239/2025, pentru veniturile realizate incepand cu 2026.

CAS (25%) pentru veniturile PFA realizate in 2026, la salariul minim de 4.050 lei
Venit net anualBaza de calculCAS datorat
Sub 48.600 leiOptionala0 lei, daca nu optezi
48.600 - 97.199 leiMinimum 48.600 lei12.150 lei
97.200 lei sau pesteMinimum 97.200 lei24.300 lei

Plafoanele se raporteaza la salariul minim brut in vigoare la 1 ianuarie 2026, adica 4.050 lei. Cresterea la 4.325 lei de la 1 iulie 2026 nu le modifica. Evolutia salariului minim pe fiecare perioada a anului este pe pagina salariul minim pe economie 2026.

Deductibilitatea CAS/CASS in sistem real

Daca esti PFA in sistem real, atat CAS cat si CASS se scad din venitul net inainte de calculul impozitului de 10%, deci micsoreaza direct impozitul datorat. Venitul net este diferenta dintre incasari si cheltuielile deductibile ale activitatii.

Exemplu de calcul: cat ramane dintr-un PFA in sistem real

Un PFA in sistem real incaseaza 150.000 lei in 2026 si are cheltuieli deductibile de 30.000 lei. Venitul net, inainte de contributii, este 120.000 lei.

Calcul CAS, CASS si impozit pentru un PFA in sistem real, venituri realizate in 2026
ElementCalculSuma
IncasariVenit brut150.000 lei
Cheltuieli deductibileAferente activitatii30.000 lei
Venit net150.000 - 30.000120.000 lei
CAS25% x 97.200 (peste 24 de salarii minime)24.300 lei
CASS10% x 120.00012.000 lei
Venit impozabil120.000 - 24.300 - 12.00083.700 lei
Impozit pe venit10% x 83.7008.370 lei
Total taxe24.300 + 12.000 + 8.37044.670 lei
Ramane titularului120.000 - 44.67075.330 lei

Din venitul net de 120.000 lei raman 75.330 lei, adica 62,8%. CAS nu mai creste peste pragul de 97.200 lei, asa ca, la venituri mai mari, ponderea taxelor scade. Pentru comparatie cu un contract de munca, vezi costul unui angajat fata de o colaborare cu PFA.

Norma de venit si plafonul de TVA

Daca depasesti plafonul de 25.000 euro venit brut anual, treci obligatoriu de la norma de venit la sistem real, incepand cu anul urmator.

Norma de venit fata de sistem real pentru PFA, 2026
CriteriuNorma de venitSistem real
Cine poate aplicaDoar activitatile din lista aprobata, cu venit brut sub 25.000 euro in anul anteriorOrice PFA
Baza impozitului de 10%Norma anuala stabilita pentru activitate si judetVenitul net minus CAS si CASS
CheltuieliNu se deducSe deduc cele aferente activitatii
Baza pentru CAS si CASSNorma de venit, cu aceleasi praguriVenitul net realizat, cu aceleasi praguri
Cand e avantajosVenituri mari fata de norma si cheltuieli miciCheltuieli mari sau venituri sub norma

Separat de asta functioneaza plafonul de TVA, de 395.000 lei din cifra de afaceri anuala. Sunt doua praguri independente: il poti depasi pe unul fara sa il atingi pe celalalt.

Coduri CAEN: limite si interdictii

PFA-ul poate avea maximum 5 coduri CAEN in obiectul de activitate. Unele activitati nu pot fi desfasurate ca PFA, pentru ca legi speciale le rezerva societatilor sau profesiilor organizate distinct: de exemplu, serviciile de paza, activitatile de asigurare si profesiile liberale reglementate (medic, avocat, arhitect), care se exercita ca PFI, cu inregistrare direct la ANAF. Inainte de depunere, verifica pe portalul ONRC daca activitatea aleasa este permisa pentru PFA si care este codul corespunzator in nomenclatorul CAEN in vigoare.

Diferenta dintre PFA si SRL

Comparatie PFA vs SRL
CriteriuPFASRL
RaspundereNelimitata, cu intreaga avere personalaLimitata la capitalul social
AngajatiMaxim 3Numar nelimitat
Coduri CAENMaxim 5Numar nelimitat
AsociatiUnic titular1-50 asociati
FiscalitateCAS si CASS, plus impozit de 10% pe venitul net ramas dupa scaderea lorImpozit pe profit de 16% sau impozit micro de 1% din cifra de afaceri, plus impozit de 16% pe dividende
Cost de infiintareGratuit la ONRCGratuit la ONRC, plus capitalul social

PFA-ul e potrivit pentru servicii individuale (freelanceri, consultanti), in timp ce SRL-ul se preteaza mai bine afacerilor cu potential mare de crestere sau mai multi asociati.

Declaratia unica si radierea PFA

Anual, depui la ANAF declaratia unica (Formularul 212), prin care declari venitul net si calculezi impozitul, CAS si CASS. Termenul de depunere si plata e 25 mai a anului urmator.

Pentru radierea PFA-ului, depui la Registrul Comertului o cerere de inregistrare bifata la sectiunea de radiere, documentele care arata motivul radierii si, daca e cazul, dovada imputernicirii persoanei desemnate.

Intrebari frecvente despre infiintarea PFA

Ce acte iti trebuie pentru infiintarea unui PFA?

Cererea de inregistrare, copia actului de identitate, dovada rezervarii denumirii, dovada sediului profesional si documentele de pregatire profesionala. Din 2023 nu mai depui specimen de semnatura si nici declaratii pe propria raspundere.

Cat dureaza infiintarea unui PFA?

De regula o zi lucratoare de la depunerea unui dosar complet. Daca registratorul cere completari, termenul se prelungeste.

Cat costa infiintarea unui PFA?

Inregistrarea la ONRC este gratuita. Pot aparea costuri separate doar pentru semnatura electronica, daca depui online, sau pentru autorizatii speciale cerute de anumite activitati.

Cate coduri CAEN poate avea un PFA?

Maximum 5 coduri CAEN in obiectul de activitate.

Mai trebuie sa merg la ANAF dupa infiintare?

Nu pentru inregistrarea fiscala. CUI-ul se atribuie prin ONRC si apare pe certificatul de inregistrare.

Sursa: legislatie.just.ro, OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, Legea nr. 182/2016, Legea nr. 265/2022 privind registrul comertului, Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal (art. 148, art. 170), Legea nr. 239/2025, Legea nr. 141/2025, OUG nr. 89/2025.
Autor Micu Adi
Autor Fondator, studii in contabilitate, peste 18 ani in IT
Reviewer Brumaru Cristina
Verificat de Brumaru Cristina Expert contabil, membru CECCAR, peste 12 ani experienta